List od Prezes PTF Teresy Rzący-Urban | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-01-05

List od Prezes PTF Teresy Rzący-Urban

Warszawa, 3 stycznia 2022 r. Teresa Rząca-Urban Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ul. Pasteura 5 02-093 Warszawa

Szanowni Członkowie Polskiego Towarzystwa Fizycznego,

Drogie Koleżanki i Koledzy !

Serdecznie dziękuję Państwu za okazane mi zaufanie i powierzenie mi funkcji prezesa Polskiego Towarzystwa Fizycznego.  Postaram się sprostać wyzwaniom jakie  przyniesie nowa kadencja i nie zawieść okazanego mi zaufania.  Siłą PTF zawsze byli, są i wierzę, że nadal będą  jego członkowie. To dzięki Waszej wielkiej determinacji, poświęceniu i   pracy  Polskie Towarzystwo Fizyczne podejmuje tak wiele różnorodnych zadań. Liczę na Wasze  wsparcie i deklaruję gotowość do wsłuchiwania się w Wasze opinie, sugestie i krytyczne uwagi. Mam nadzieję, że wspólnie  zrealizujemy wiele ciekawych projektów.

W imieniu nowo wybranego Zarządu serdecznie dziękuję za owocną pracę  Prezesowi Leszkowi Sirko oraz wszystkim Członkom ustępującego Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego i Komisji  Wyborczej. Dziękuję za Państwa aktywność oraz zaangażowanie w 4-letnią pracę na rzecz PTF i mam nadzieję na dalszą współpracę.

W   2022  roku będziemy kontynuować wszystkie  rozpoczęte w minionej kadencji projekty. Należą do nich między innymi:

• działania związane  z obchodami  Roku Mieczysława Wolfkego.  Zarząd Główny PTF we współpracy  z Politechniką Warszawską, Komitetem Fizyki PAN oraz Polskim Stowarzyszeniem Fotonicznym  ustanowił rok 2022 Rokiem Mieczysława  Wolfkego. Chcemy aby obchody te  były  ogólnokrajową akcją  integrującą wszystkich członków PTF. Wkrótce otrzymają Państwo  szczegółowe informacje o tym projekcie.

• kontynuacja podjętych działań zmierzających do poprawy dramatycznej sytuacji związanej z nauczaniem fizyki w szkołach. Zebranie Delegatów PTF wystosowało list otwarty do Ministra Edukacji i Nauki w tej sprawie. Reprezentacja PTF została zaproszona na spotkanie   z ministrem w celu omówienia przedstawionych postulatów. Po spotkaniu, które odbędzie się w styczniu, poinformujemy wszystkich członków PTF o przebiegu rozmów i planowanych  dalszych działaniach.

• zakończenie procesu utworzenia Rady PTF. Powołanie  tego doradczego ciała  umożliwi w przyszłości szybkie opracowanie i prezentowanie  stanowiska PTF w sprawach ważnych dla rozwoju nauk fizycznych, kształcenia na wszystkich poziomach i proponowanych zmian w organizacji badań.

Ponadto uważam, że należy zadbać o większą rozpoznawalność naszego Towarzystwa  wśród młodego pokolenia poprzez  wzmocnienie  współpracy PTF ze studenckimi i szkolnymi kołami naukowymi. Konieczna  jest również modyfikacja  naszej wewnętrznej komunikacji, tak aby możliwie wszyscy członkowie Towarzystwa, a jest nas ponad  2000 osób,  wiedzieli czym Towarzystwo żyje i co się w nim dzieje. Będę na bieżąco informować Państwa o podejmowanych działaniach  oraz nowych inicjatywach naszego Towarzystwa.

W najbliższym czasie Zarząd  Główny PTF   na swoich spotkaniach  (zostaną  na nie zaproszeni  także przedstawiciele wszystkich oddziałów) będzie dyskutował nad priorytetami działalności naszego Towarzystwa. Jeżeli ktoś z Was, Drodzy Członkowie, chciałby podzielić się z nami swoimi  pomysłami i przemyśleniami, lub aktywnie włączyć się w konkretne działania, bardzo serdecznie proszę o kontakt ( email: Teresa.Rzaca@fuw.edu.pl).

Z koleżeńskim pozdrowieniem

Teresa Rząca-Urban