Seminarium Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej - 22 października | FTiMS - Politechnika Gdańska

Treść strony

Wydarzenia

22 October 2021 11:15 - 13:15

22 października (piątek) o godz. 11.15 w sali 121 GG prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wygłosi wykład p.t."Physics is Fun: dydaktyka kognitywna”

Abstrat:

Fizyka, obok francuskiego, jest najmniej lubianym przedmiotem w szkole (angielskiej). Co uczynić, aby nauka, która jako pierwsza stworzyła nowoczesny paradygmat doświadczalno-teoretyczny, nie wypadła z kanonu nauczania uniwersyteckiego? Proponujemy odwrócenie systemu: nie nauczanie tego, co wie wykładowca, ale tego, czego potrzebuje uczeń. Zmianie treści musi odpowiadać zmiana metod. Celem jest kognitywny, praktyczny obraz prawa Newtona w umyśle ucznia, a metodą jest doświadczenie sterowane komputerem, prosty eksponat dydaktyczny („zabawka”), smartfon, Internet. Kompetencje społeczne są konsekwencją znajomości tego, przysłowiowego, prawa Newtona. Wówczas Fizyka ma ponownie szansę stać się, według określeń jednej z uczennic na naszych wystawach interaktywnych, „Cool!”

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Adres wydarzenia