RUSZYŁA NOWA EDYCJA 2019!

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej serdecznie zaprasza uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z województwa pomorskiego do wzięcia udziału w konkursie Feynmanki 2019!

„Feynmanki” to interdyscyplinarny konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej z całej Polski. Nazwa nawiązuje do postaci Richarda Feynmana - inspirującego wykładowcy, zdobywcy nagrody Nobla za swoją pracę nad zagadnieniami elektrodynamiki kwantowej, a także niekwestionowanego mistrza łamania kodów i otwierania sejfów. Wierzył on, że nauka powinna być kreatywna i pełna zrozumienia, a naukowiec to poszukiwacz przygód, który wszędzie widzi nowe wyzwania. Zawsze wątpił w nieomylność ekspertów i szukał własnych odpowiedzi. Zachęcał również swoich uczniów do kreatywnego odkrywania świata – nawet kosztem reguł i konwenansów.

ROZGRZEWKA (28.09-19.10):

Zaczynając od 22.09.2019, co tydzień będziemy publikować zadania rozgrzewkowe. Zadania będą mieć formę szyfru do rozwiązania. Szyfry można rozwiązywać samemu w domu, ale także zaproponować nauczycielom włączenie ich do zajęć matematyki czy kółka matematycznego. Rozwiązania należy przesyłać w ciągu 7 dni od publikacji za pomocą formularza. Po tym czasie, spośród autorów poprawnych odpowiedzi będziemy losować trzy osoby, które otrzymają upominki ufundowane przez sponsorów.

KWALIFIKACJE (19.10-24.11):

Twoim zadaniem w trakcie kwalifikacji będzie przygotowanie filmu, w którym własnymi słowami wyjaśnisz i wytłumaczysz wybrane zjawisko, zasadę działania urządzenia, prawa fizycznego czy jakiejś innej ciekawej rzeczy. Ich celem jest jak najlepsze przygotowanie do finału i wyłonienie finalistów. W filmie możesz opowiedzieć o czymś co jest Twoja prawdziwą pasją i podzielić się nią z innymi. Możesz oczywiście wspomagać się rysunkami, zdjęciami i planami. Kwalifikacje rozpoczną się 19.10.2019 i potrwają pięć tygodni do 24.11.2019. Wyniki i lista finalistów zostaną ogłoszone 25.11.2019.

FINAŁ (15.12):

Tutaj zmierzysz się z wyjątkowym wyzwaniem. Przygotuj eksperyment, który będziesz mógł przedstawić na audytorium (eksplozje i otwarty ogień niestety odpadają) i go wyjaśnić. Eksperyment wybierzesz sam, zaskocz nas i pozostałych uczestników! Najważniejsza w tym zadaniu jest umiejętność zrozumienia i wytłumaczenia eksperymentu. Dlaczego właśnie tak przebiega? Jakie mechanizmy wchodzą w grę i jak między sobą oddziałują? Czego możemy się z tego eksperymentu nauczyć? Zaraź swoją wiedzą i pasją pozostałych uczestników. Będziesz mógł poczuć się jak Feynman, kiedy pokażesz fascynujące zagadnienie, a później o nim podyskutujesz z innymi finalistami. Oprócz tego zmierzysz się z kilkoma trudniejszymi szyframi. Czekamy na Ciebie!

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.feynmanki.pl

Miłej zabawy!