RUSZYŁA NOWA EDYCJA 2018!

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej serdecznie zaprasza uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z województwa pomorskiego do wzięcia udziału w konkursie Feynmanki 2018!

Tajne meldunki od agentów, tajemnicze szyfry do złamania … Nie jest to scenariusz filmu, a konkursu organizowanego przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej! Feynmanki to interdyscyplinarny konkurs dla uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej. Nazwa nawiązuje do postaci Richarda Feynmana, który wierzył, że nauka powinna opierać się na kreatywności i pasji.

Uczestnicy z całej Polski mają szansę zmierzyć się co miesiąc z zaszyfrowanymi wiadomościami przygotowanych przez studentów Wydziału FTiMS. Istnieje również możliwość zadania pytania na dowolny temat. Na niektóre z nich powstaną barwne artykuły wyjaśniające zjawiska fizyczne z życia codziennego. Rozgrzewka zakończyła się w marcu 2018r.

Comiesięczne rozwiązywanie zadań stanowi rozgrzewkę do konkursu właściwego przeznaczonego dla młodzieży z województwa pomorskiego. Składa się on z dwóch etapów:

1. Zaprojektowanie wynalazku o konkretnym przeznaczeniu (treść zadań poniżej). Projekty przyjmowane są głównie drogą elektroniczną na adres feynmanki@gmail.com. Jest również możliwość nadsyłania prac pocztą tradycyjną – adres:

Konkurs „Feynmanki”

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej

ul. Gabriela Narutowicza 11/12

80-233 Gdańsk, Polska

 

Odpowiedzi można przesłać do 25 kwietnia 2018 r. 9 maja 2018 r. zostanie opublikowana lista finalistów. Finał odbędzie się 10 czerwca 2018 r. w Centrum Nanotechnologii A Politechniki Gdańskiej.

2. Etap finałowy jest dwuczęściowy:

- przygotowanie krótkiego (5 min) wykładu na wybrany temat (lista zagadnień pojawi się wraz z ogłoszeniem listy finalistów)

- rozwiązanie zestawu szyfrów.

Poniżej znaleźć można linki do zadań podczas tegorocznej edycji.

LORENZ (IV-V)

ENIGMA (VI-VII)

                          

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: www.feynmanki.pl

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY