Wizyta Profesora Sharafat Ali

Prof. Sharafat Ali odwiedza Politechnikę Gdańską jako profesor wizytujący od 30 kwietnia do 10 maja. Celem jego wizyty jest wspieranie istniejących badań i planowanie dalszej współpracy między obiema instytucjami.

Prof. Sharafat Ali jest profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie nauk o szkle i technologii na Wydziale Budownictwa i Technologii Energetycznych Uniwersytetu Linnæus w Växjö, w Szwecji. Prof. Sharafat jest pionierem w dziedzinie azotowania szkieł i cienkich warstw. Posiada duże doświadczenie w syntezie oraz analizie właściwości nowych materiałów. W 2016 roku Prof. Sharafat otrzymał najwybitniejsze szwedzkie stypendium Vinnova Marie Curie Academy Outgoing. W 2017 r. Prof. Sharafat otrzymał nagrodę roku Fulchera od Corning Incorporated NY, USA. Od stycznia 2017 r. prowadzi badania naukowe w Corning Incorporated, NY, USA.

Universytet Linnaeus to nowoczesna, międzynarodowa uczelnia w Smaland, w Szwecji, zainaugurowana w dniu 1 stycznia 2010 roku. Uniwersytet jest szóstą pod względem wielkości  uczelnią w Szwecji i posiada ponad 30.000 studentów oraz 2.000 pracowników. Od maja 2017 r. Dr Natalia Wójcik (asystent na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej) pracuje jako Postdoc z Prof. Sharafat Ali na Uniwersytecie Linnaeus. Ich zainteresowania badawcze obejmują wytwarzanie, badanie struktury oraz właściwości fizycznych materiałów zarówno bioaktywnych jak i bogatych w azot.