Trzech naukowców z PG otrzymało stypendia START

Mgr inż. Mateusz Daśko i mgr inż. Mariusz Szkoda z Wydziału Chemicznego oraz dr inż. Michał Winiarski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej otrzymali stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców, przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Aplikacja dra inż. Winiarskiego dodatkowo zyskała wyróżnienie.

Wysokość rocznego stypendium to 28 tysięcy złotych, a w przypadku wyróżnionych kandydatów – 36 tysięcy złotych. Podstawowym kryterium przyznawania wyróżnienia jest wyjątkowa jakość dorobku naukowego, uznana za wybitną. Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 890 kandydatów.

START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestką, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. To najdłużej realizowany program Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznym, liczy już ponad 2900 osób. Stypendia, które można przeznaczyć na dowolny cel, mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się 26 maja na Zamku Królewskim w Warszawie, a nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią.

Z profilami naukowymi mgra inż. Mateusza Daśko, mgra inż. Mariusza Szkody i dra inż. Michała Winiarskiego można zapoznać się na portalu MOST Wiedzy.