STUDENTKA KIERUNKU NANOTECHNOLOGIA SARA KAMROWSKA ZOSTAŁA LAUREATKĄ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "MISJA POLARNA – EDYCJA 2020"

Studentka piątego semestru kierunku Nanotechnologia z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Pani Sara Kamrowska została laureatką ogólnopolskiego konkursu MISJA POLARNA – EDYCJA 2020. Zadaniem konkursowym było napisanie projektu innowacyjnego lub badawczego dotyczącego bieguna północnego. Studentka zaproponowała projekt kurtki „skafandra” ratunkowego zasilanego energią słoneczną z paneli fotowoltaicznych wbudowanych w tekstylia lub nałożonych w formie płytek. 

 

 

 

 

 

 

Zadaniem skafandra jest podtrzymanie funkcji życiowych noszącego w sytuacji zagrażającej życiu; podtrzymanie funkcji życiowych oraz zapobiegnięcie hipotermii. Jest on wyposażony w odpowiednie czujniki temperatury ciała jak i rozmieszczone w jego wnętrzu włókna węglowe służące podtrzymaniu optymalnej temperatury ciała noszącego. Skafander uzbrojony jest także w akumulatory które będą zasilane panelami fotowoltaicznymi których zadaniem jest pobór energii. Umieszczone zostaną w strategicznych miejscach na powierzchni, całość może zasilać także urządzenia elektroniczne.

Nagrodą jest wyjazd badawczy na Arktykę (miał się odbyć w lipcu, został z powodu pandemii przełożony na czerwiec 2021 roku). Podczas wyjazdu będą realizowane pewne aspekty projektu jak również będą  prowadzone badania. 

Fot. Paulina Staniszewska

Serdecznie gratulujemy!