Illuminate Herstory – Physics Heroines

W dniu 5 stycznia w Centrum Nanotechnologii A, we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej oraz projektem Metropolitanka, zostało zorganizowane wydarzenie Illuminate Herstory – Physics Heroines, które było częścią ogólnoświatowej akcji Illuminate Herstory.

Illuminate Herstory to coroczne, międzynarodowe wydarzenie zainicjowane w Irlandii przez organizatorów Festiwalu Heart of Ireland (Serce Irlandii), którzy na początku stycznia zapraszają do rozświetlenia roku herstoriami* niezwykłych kobiet. W trakcie tegorocznej edycji zostały wyświetlone zdjęcia wybitnych uczonych kobiet związanych z naukami fizycznymi – Milevy Meric, Lise Meitner, Cecyli Payne-Gaposchkin oraz Elżbiety Koppman-Heweliusz. Nauki fizyczne wciąż postrzegane są jako domena mężczyzn. Często zapominamy, że kobiety również miały i mają olbrzymi wkład w dziedziny nauki takie jak fizyka, chemia czy astronomia. Przez wieki ograniczano im dostęp do edukacji, ale ciągle i nieustępliwie o nią walczyły. Poczynając od Eleny Cornaro, która w XVII wieku w Padwie jako pierwsza otrzymała stopień doktora, przez znakomite badaczki XX wieku, takie jak Maria Curie-Skłodowska, aż do współczesnych kobiet nauki. 5 stycznia 2018 r. pokazałyśmy twarze kobiet, które odmieniły światową naukę. Kobiet, które – mimo przeciwności losu – zapisały swoje imiona na kartach historii nauki.

Pokaz przygotowały studentki-naukowczynie Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.

*hestoria – od angielskiego herstory – jej historia

Załączone pliki