Finał konkursu Feynmanki

Tajne meldunki od agentów, tajemnicze szyfry do złamania … Nie jest to scenariusz filmu, a konkursu organizowanego przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej! Feynmanki to interdyscyplinarny konkurs dla uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej. Nazwa nawiązuje do postaci Richarda Feynmana, który wierzył, że nauka powinna opierać się na kreatywności i pasji. W poprzednim roku akademickich dwójka studentów (obecnie absolwentów) Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej Diana Sobota i Jędrzej Morzy zorganizowali konkurs dla uczniów szkól podstawowych. Do organizatorów dołączyli Marta Kowalkińska i Rafał Paradowski, którzy w obecnym roku akademickim rozbudowali formę konkursu. Uczestnicy z całej Polski mieli szansę zmierzyć się co miesiąc z zaszyfrowanymi wiadomościami przygotowanymi przez studentów. Otrzymali również możliwość zadania pytań na dowolny temat, na niektóre z nich powstały barwne artykuły wyjaśniające zjawiska fizyczne z życia codziennego.

Feynmanki zostały ciepło przyjęte przez uczniów oraz nauczycieli. Rekordowa liczba nadesłanych zgłoszeń w jednym miesiącu wynosiła 3094! Uzyskanie dużego zainteresowania konkursem było możliwe dzięki współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym.

Comiesięczne rozwiązywanie zadań stanowiło rozgrzewkę do konkursu właściwego przeznaczonego dla młodzieży z województwa pomorskiego. Składa się z dwóch etapów: w pierwszym uczestnicy muszą zaprojektować wynalazek o konkretnym przeznaczeniu. 10 autorów najlepszych prac zostało zaproszonych na finał 10 czerwca w Centrum Nanotechnologii A Politechniki Gdańskiej, w którym wygłosili krótki referat oraz otrzymali zestaw kodów do złamania. Dla finalistów przewidziane były atrakcyjne nagrody oraz niespodzianki, m.in. wejście na ściankę wspinaczkową Blokfit.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej