Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej

Po czterech latach przerwy, w nocy z 19 na 20 maja 2018 r., w dniu Europejskiej Nocy Muzeów, Politechnika Gdańska ponownie otworzyła swe podwoje dla wszystkich zainteresowanych rozwojem nauki i techniki. Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej był jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia w naszej Alma Mater. Podczas pokazów przygotowanych na Dziedzińcu Heweliusza przez pana Andrzeja Kozłowskiego i Jarosława Nowakowskiego, wykorzystane zostały eksponaty pochodzące z pierwszej połowy dwudziestego stulecia. Dzięki zaangażowaniu studentów z Koła Naukowego Studentów Fizyki oraz pracowników naszego Wydziału, zwiedzający mogli poznać działanie i zastosowanie urządzeń takich jak rezonator Helmholtza, wahadło Waltenhofena,  cewka  Rumkoffa oraz regulator odśrodkowy Watta.

Wbrew obawom organizatorów, mimo niedostępnego z powodu remontu historycznie istotnego Audytorium Maximum, zarówno pokazy, jak i oba przygotowane na ten wieczór wykłady, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Doktor Aleksandra Mielewczyk-Gryń zaprezentowała gościom zarys historii fizyki, natomiast dr Leszek Wicikowski opowiedział o związkach i zależnościach między fizyką a pięknem. W przerwach wyświetlana była prezentacja Technika na ziemiach polskich i nie tylko przygotowana, w oparciu o materiały udostępnione przez profesora Jarosława Rybickiego,  przez dr Bogumiłę Strzelecką.

Pierwsi zwiedzający pojawili się na dziedzińcu Uczelni tuż przed godziną 19 i do zamknięcia wydarzenia po północy krążyli po terenie Politechniki Gdańskiej, z uwagą śledząc techniczne ciekawostki i słuchając występu chóru Politechniki Gdańskiej pod batutą dr. hab. Mariusza Mroza.

Zainteresowanie pokazami przekroczyło oczekiwania organizatorów. Ogółem odwiedziło nas blisko 1000 osób – dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi. Zważywszy fakt, iż Europejska Noc Muzeów skierowana jest do innego odbiorcy niż rozpoczynający się właśnie Bałtycki Festiwal Nauki, liczba gości, którzy odwiedzili nas tej majowej nocy, jest dla organizatorów bardzo miłą i zachęcającą niespodzianką. Szczególnie, iż w rozmowach nieustannie słychać było glosy niedosytu związanego ze zbyt małą liczbą imprez organizowanych na terenie Politechniki Gdańskiej, a podobnych do Europejskiej Nocy Muzeów.

Wszystkim Gościom serdecznie dziękujemy za przybycie.