IV edycja konkursu „Feynmanki”

Już 28. września 2019 roku rozpocznie się IV edycja konkursu „Feynmanki”. Jest to interdyscyplinarny konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej z całej Polski. Nazwa nawiązuje do postaci Richarda Feynmana - inspirującego wykładowcy, zdobywcy nagrody Nobla za swoją pracę nad zagadnieniami elektrodynamiki kwantowej, a także niekwestionowanego mistrza łamania kodów i otwierania sejfów. Wierzył on, że nauka powinna być kreatywna, pełna pasji i zrozumienia, a naukowiec to poszukiwacz przygód, który wszędzie widzi nowe wyzwania.

„Feynmanki” wyróżniają się wśród innych konkursów międzyszkolnych łamaniem stereotypu nudnych nauk ścisłych. Konkurs składa się z dwóch etapów: rozgrzewkowego i właściwego. W trakcie rozgrzewki co tydzień są publikowane zadania w formie szyfru do rozwiązania. Spośród autorów poprawnych odpowiedzi będą rozlosowane trzy osoby, które otrzymają upominki ufundowane przez sponsorów. Podczas etapu właściwego uczestnicy mają za zadanie przygotować film, w którym własnymi słowami wyjaśnią i wytłumaczą wybrane zjawisko, zasadę działania urządzenia, prawa fizycznego lub innej interesującej ich rzeczy. Kwalifikacje rozpoczną się 19.10.2019 r. i potrwają pięć tygodni do 24.11.2019 r. Finał odbędzie się 15.12.2019 r. w auli Centrum Nanotechnologii A Politechniki Gdańskiej.

Organizatorami konkursu „Feynmanki” są studenci i absolwenci Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej: Diana Sobota, Jędrzej Morzy, Marta Kowalkińska, Bartosz Trawiński i Rafał Paradowski. Przygotowują oni także wszystkie zaszyfrowane wiadomości dla uczestników.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.feynmanki.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/Feynmanki/

Galeria zdjęć